Kategorie
Suplementy

Kurkuma – właściwości zdrowotne, o których nie wie większość ludzi

Możliwe, że kurkuma jest najskuteczniejszym suplementem na świecie. W tym artykule dowiesz się, czym jest kurkuma, poznasz jej właściwości, a także sposoby jak znacząco zwiększyć jej przyswajalność.

Większość ludzi zna kurkumę z jej jasnożółtego koloru i charakterystycznego smaku, który dodaje się do wielu tradycyjnych indyjskich potraw. Niedawno kurkuma stała się popularna dzięki wielu jej korzyściom zdrowotnym, ale czy na pewno znasz je wszystkie? Od tysięcy lat jest stosowana w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej, a współczesne badania medyczne coraz częściej dowodzą jej potężne korzyści.

Kurkuma popularna przyprawa

Czym jest kurkuma?

Podobnie jak wiele przypraw kurkuma ma długą historię zastosowania w tradycyjnej medycynie wschodniej. Jest pozyskiwana głównie z kłączy lub korzeni rośliny kwitnącej w Azji Południowo-Wschodniej. Oprócz nadawania potrawom żółtego koloru kurkuma jest znana z silnego działania przeciwzapalnego i właściwości przeciwutleniających.

Podstawowym i najbardziej przebadanym składnikiem kurkumy jest kurkumina, która nadaje przyprawie charakterystyczny żółty kolor. Niewątpliwie kurkumina to związek, który jest odpowiedzialny za większość korzyści zdrowotnych kurkumy.

Kurkuma - żółty proszek

Kurkuma – właściwości zdrowotne

Jeżeli jesteś miłośnikiem smaku kurkumy lub szukasz więcej powodów, żeby włączyć tę potężną przyprawę do swojej diety, przedstawione poniżej korzyści zdrowotne przekonają Cię do codziennego używania tej przyprawy. Na pewno nie słyszałeś wcześniej, o niektórych z tych właściwości.

1. Kurkuma ma działanie przeciwzapalne

Jedną z najbardziej znanych właściwości kurkumy jest jej działanie przeciwzapalne, jednak w rzeczywistości zawdzięczamy te właściwości kurkuminie. W badaniach wykazano, że w odpowiedniej dawce kurkumina może być bardziej skutecznym lekiem przeciwzapalnym niż zwykłe leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen i aspiryna. [1] Można ją również wykorzystywać do leczenia wielu chorób przewlekłych, które powodują stany zapalne.

Już ta właściwość powinna przekonać Cię do posiadania tabletek z kurkumą w swojej domowej apteczce. Kiedy boli Cię głowa, zamiast używać popularne leki przeciwbólowe, zastosuj 500-1000 mg kurkuminy. Przy wyborze suplementu należy pamiętać o tym, żeby w składzie była również piperyna, ponieważ znacząco zwiększa przyswajalność kurkuminy.

2. Kurkuma zwiększa potencjał przeciwutleniający organizmu

Powszechnie uważa się, że stres oksydacyjny jest jednym z mechanizmów starzenia się i przyczyną wielu chorób. Powoduje on reakcję wolnych rodników z ważnymi substancjami organicznymi, takimi jak kwasy tłuszczowe, białka i DNA.

Główną korzyścią stosowania przeciwutleniaczy jest ochrona organizmu przed wolnymi rodnikami. Kurkumina jest silnym przeciwutleniaczem, a także zwiększa aktywność enzymów przeciwutleniających, które naturalnie występują w ludzkim ciele. [2, 3]

Podsumowując, kurkuma zapewnia podwójny cios w wolne rodniki, ponieważ najpierw je blokuje, a następnie stymuluje naturalną obronę organizmu.

3. Kurkuma może zapobiegać (i być może wspomagać) leczenie nowotworów

Przewlekłe stany zapalne mogą prowadzić do tworzenia się guzów. Z tego powodu związki przeciwzapalne takie jak kurkumina mogą odgrywać znaczącą rolę w zapobieganiu różnorodnym typom raka. [4] Badania przeprowadzone na gryzoniach sugerują, że kurkumina może spowalniać rozprzestrzenianie komórek nowotworowych, a nawet zapobiegać tworzeniu się nowotworów. [5]

Nie wiadomo jeszcze, czy kurkumina może pomóc w leczeniu raka u ludzi, ponieważ badania wciąż są w toku. Wczesne dowody są bardzo obiecujące, dlatego warto z tego powodu rozważyć częstsze stosowanie kurkumy.

4. Kurkuma może chronić przed chorobami serca

Choroby serca są najczęstszą przyczyną śmierci na świecie. Dolegliwości układu krążenia są niezwykle skomplikowane i przyczyniają się do nich różne aspekty. Kurkumina może pomóc w odwróceniu wielu etapów procesu powstawania tych
chorób. [6]

Być może główną zaletą kurkuminy, w przypadku chorób serca, jest poprawa funkcji śródbłonka, który jest wyściółką naczyń krwionośnych. Dysfunkcja śródbłonka jest główną przyczyną chorób serca i wiąże się z jego niezdolnością do regulacji ciśnienia krwi, krzepnięcia krwi i różnych innych czynników. [7]

Kurkuma ma korzystny wpływ na kilka przyczyn chorób serca. Poprawia funkcję śródbłonka oraz jest silnym środkiem przeciwzapalnym i przeciwutleniającym.

5. Kurkuma może opóźnić lub odwrócić chorobę Alzheimera

Choroba Alzheimera jest najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną na świecie i główną przyczyną demencji. Niestety, nie ma jeszcze dobrego sposobu jej leczenia. Dlatego bardzo ważne jest jej zapobieganie.

Wiadomo, że stany zapalne i uszkodzenia oksydacyjne odgrywają kluczową rolę w chorobie Alzheimera, a kurkuma i jej właściwości mają korzystny wpływ na oba te czynniki.

Dodatkowo wykazano, że kurkumina przenika barierę krew-mózg. Kurkuma zwiększa poziom BDNF – białka znajdującego się w mózgu i rdzeniu kręgowym, które odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych komórek nerwowych (neuronów), a także w regulacji komunikacji między nimi. Ma to kluczowe znaczenie dla uczenia się i pamięć. [8] Ponieważ choroba Alzheimera i inne typowe zaburzenia mózgowe są związane z niskimi poziomami BDNF, kurkuma może pomóc opóźnić, bądź odwrócić starzenie się mózgu. [9]

6. Kurkuma może pomóc w leczeniu cukrzycy lub jej zapobieganiu

Kurkumina może zapobiegać cukrzycy poprzez jej właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające oraz poprawić wiele czynników przyczyniających się do cukrzycy, w tym insulinooporność, wysoki poziom cukru we krwi i hiperlipidemię (jeden z rodzajów hiperlipidemii charakteryzuje się wysokim poziomem cholesterolu LDL). [10]

Nadal potrzeba więcej badań na ludziach, aby potwierdzić te właściwości, które do tej pory udało się wykazać jedynie u zwierząt.

7. Kurkuma może odgrywać rolę w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów

Zapalenie stawów jest częstym problemem w krajach zachodnich. Biorąc pod uwagę, że kurkumina jest silnym związkiem przeciwzapalnym, może pomóc w zapaleniu stawów. W badaniu z udziałem osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów kurkumina była nawet bardziej skuteczna niż lek przeciwzapalny. [11]

8. Kurkuma to legalna substancja poprawiająca wydajność

Jeśli jesteś osobą, która popycha swoje ciało do granic możliwości poprzez ćwiczenia fizyczne – stany zapalne decydują to tym, czy będziesz w szczycie swoich możliwości każdego dnia. W jednym z badań wykazano, że kurkumina przeciwdziała stresowi oksydacyjnemu, jak i stanom zapalnym w mięśniach. [12] Z tego powodu, jeżeli chcesz przyspieszyć regenerację po treningu, regularnie używaj kurkumy.

9. Kurkuma może opóźniać starzenie się i wspomagać leczenie chorób związanych z wiekiem

Jeżeli kurkuma naprawdę może pomóc zapobiegać chorobom serca, rakowi i chorobie Alzheimera, miałaby oczywiste korzyści dla długowieczności. Z tego powodu kurkumina stała się niezwykle popularnym suplementem opóźniającym starzenie. [13]

Obecnie nie ma dowodów na to, że kurkuma lub kurkumina bezpośrednio wpływają na długowieczność. Jednak dzięki ich zdolnościom do zwalczania stanów zapalnych, ochrony organizmu przed wolnymi rodnikami i innymi chorobami związanych z wiekiem mogą skutecznie zapobiegać starzeniu się. Badania sugerują również, że kurkuma i kurkumina są w większości bezpieczne. [14]

herbata z kurkumy

Jak poprawić przyswajalność kurkuminy?

Niestety kurkumina jest bardzo słabo przyswajalna przez ludzki organizm. Badania sugerują, że nawet stosując wysokie dawki kurkuminy, jej poziom w krwi jest bardzo niski. Oznacza to, że jej fantastyczne zdolności przeciwzapalne są wykorzystywane jedynie w jelitach. Poniżej przedstawię trzy sposoby, które niesamowicie zwiększają przyswajalność kurkuminy.

Po pierwsze spożywaj kurkumę z czarnym pieprzem. Wystarczy jedna dwudziesta łyżeczki pieprzy, żeby znacząco zwiększyć poziom kurkuminy we krwi. Jednakże stosując jedną czwartą łyżeczki czarnego pieprzu, przyswajalność kurkuminy rośnie o 2000%. Drugi sposób to spożywanie kurkumy ze zdrowym tłuszczem. Spożywana z masłem, olejem kokosowym lub oliwą z oliwek omija przemianę w wątrobie i pozostaje w bardziej przyswajalnej formie. Trzecim sposobem jest podgrzewanie kurkumy. Wystarczy podsmażyć ją w małej ilości tłuszczu lub podgrzać w niewielkiej ilości wody, aby poprawić przyswajalność kurkuminy.

Popularnym sposobem spożywania kurkumy jest złote mleko z kurkumy, którego przepis łączy wszystkie trzy metody zwiększania przyswajalności kurkuminy.

Kurkuma i jej właściwości

Kurkuma, a zwłaszcza jej najbardziej aktywny związek – kurkumina, mają wiele naukowo udowodnionych korzyści zdrowotnych, takich jak możliwość zapobiegania chorobom serca, chorobie Alzheimera i nowotworom.

Jest silnym środkiem przeciwzapalnym i przeciwutleniającym, a także może pomóc w łagodzeniu objawów depresji i zapalenia stawów.

kurkuma - splementy

Jeżeli chcesz wykorzystać niesamowite korzyści kurkumy, powinieneś używać jej codziennie w różnych formach:
– Dodając świeże lub suszone korzenie kurkumy do herbaty
– Stosując przyprawę w różnych potrawach, takich jak curry itp.
– Przyjmując 200-500 mg kurkuminy dziennie w formie suplementu

Jeśli chcesz wybrać suplementy zawierające kurkuminę, zaleca się znalezienie produktu z piperyną, która zwiększa wchłanianie kurkuminy nawet o 2000%.